Život v stratenom svete

Asi najviac spokojnosť, ktorú nikde nenájdeš. Nech je človek akokoľvek bohatý, nech má akokoľvek peknú priateľku, alebo nech je akokoľvek úspešný… vždy chce a bude chcieť niečo viac. A preto sa slepo púšťa za ešte rýchlejším autom, za ešte väčším úspechom, aby bol šťastný. Ale neúspech je 100%. Či už je to tým, že to nedosiahne, alebo je to tým, že keď to dosiahne, zistí, že aj tak to nie je to, po čom túži.

Zoberme si život mladých ľudí vo veku 14 a vyššie až po svadbu. Ich život je životom úniku. Frajer je ten, kto nepočúva fotrovcov a medzi kamarátmi sa chváli, ako sa s nimi hádal. A pritom je to práve partia, ktorá mladého núti robiť tieto veci. Priznávam, všetci sme nejakí, ale väčšina z nás by sa na diskotéku nedostala, keby na blízku nebol niekto, kto nás tam dotiahol. Vždy ide viac o frajerinu, než o samotnú zábavu. Pochybujem, že by si si zapálil cigaretu, keby nikto na svete nefajčil, keby ťa nik k tomu nedokopal slovami: „ukáž, aký si frajer!“ A keby si aj začal fajčiť, ale všetci by ťa pokladali za blázna, stavím sa s tebou, že v takomto prípade by si nefajčil. Vyzerá to ako sloboda, ale je to v podstate formovanie názorov, čo sa nosí a čo nie zo strany sveta a tých, s ktorými sa priatelíš.. Tento svet je svetom všetkého možného, len nie slobody. A preto sa všetci snažia ujsť, neposlúchať ostatných a žiť si podľa „seba“. Ale ako som už uviedol, ani to nie je sloboda, aj keď to nie sú rodičia, ale tvoja partia, ktorá ti káže, ako máš žiť. A všetci ostatní sú na posmech.

Svet je plný nenávisti. Nemusíš sa sťažovať, koľko ľudí nenávidí teba, tebe je to asi tak jedno, ale koľkých ľudí nenávidíš ty? A väčšinou je to buď preto, že je „iný“ a nežije ako ty, alebo preto, že ti nejako ublížil. Priznávam, že na tomto svete je aj napriek tomu všetkému sranda, ale zväčša je to na úkor niekoho druhého. A tak ďalej a tak ďalej…. Keď ti niečo môže na tomto svete pomôcť, tak je to dobrý priateľ, ktorý je vždy pri tebe. Ale aj takých stále ubúda… A ľudia sa s tebou môžu priateliť len preto, že si pre nich dobrá obeť, z ktorej môžu niečo vycucať. Ale poviem ti, existuje východisko z tohto všetkého. Možno to nie je útek na inú planétu, zato je to niečo oveľa jednoduchšie, a predsa niekedy ťažko prijateľné. Je to Boh. Ale počkaj! Viem, že sa ti na tvári asi zjavil taký priblblý výraz, a poviem ti, že to nie je žiadna novinka – drvivá väčšina mladých reaguje rovnako. Keď počujú slovo Boh, je im zle. Ale je to preto, že slovo Boh pre nich znamená byť dobrý, poslušný, aj keď nič z toho nemáš. Pre mnohých sú to príkazy, ktoré treba počúvať, aby bol Boh s tebou spokojný. A to znamená neslobodu. A keďže všetci túžia po slobode, je logické, že to odmietajú.

Boh je láska

Poviem ti však, že Boh je iný. On nečaká na to, aby si dodržiaval nejaké predpisy a tým ho upokojil, aby ťa netrestal. On ťa miluje takého aký si! Nech si aj ukradol milión alebo za jeden deň porušil všetkých 10 prikázaní, Boh ťa miluje. A čo je najlepšie, nemiluje ťa pre to, čo robíš, ani pre to, ako drzo sa správaš a urážaš ostatných. Nemiluje ťa ani pre tvoje modré oči a blonďavé vlasy. Miluje ťa preto, lebo ťa miluje a záleží mu na tebe. A keďže Boh vie, ako sú ľudia sami stratení a že sami sa z problémov nevedia dostať, prišiel na Zem Ježiš Kristus. Zomrel na kríži za hriechy celého sveta, aby sa človek mohol spojiť s Bohom, keď to bude človek chcieť. A tým, že Ježiš Kristus vstal z mŕtvych, my sa s ním môžeme skontaktovať a kedykoľvek ho pýtať o pomoc. Je tu nejaká nesloboda? Práve naopak! Boh ti dá silu prejsť cez také veci a problémy, ktoré by si sám nezvládol, a tým ti zabezpečí slobodu, veď je len na tebe, či to chceš a nie si ničím obmedzovaný, lebo o čokoľvek budeš prosiť Boha, on ti pomôže. Možno ti pripadajú tieto slová kúsok otrepane, ale skrývajú sa za nimi hlboké veci. Ja som to skúsil, keď som mal 14 rokov a garantujem ti, že to funguje! Svoj život som odovzdal do Božích rúk a sám môžem vidieť, že ma Boh vedie len po tej najlepšej ceste. To je sloboda! Sloboda byť šťastný a žiť život naplno bez toho, aby som bol sluhom nejakej bandy puberťákov. Boh mi dal aj priateľov, na ktorých sa dá spoľahnúť, pričom najväčším priateľom je práve On.

Najvzácnejší dar

Keď chceš aj ty takto žiť, stačí jedna jednoduchá modlitba, ktorou začneš vzťah s Bohom, pričom sám určíš do akej miery sa mu odovzdáš. Pritom všetkom je dôležitá smrť a vzkriesenie Ježiša Krista, v ktoré potrebuješ veriť, lebo je to jediná cesta, ako nadviazať spojenie s Bohom. Jediný problém sú tvoje hriechy. Ale keďže Ježiš zomrel aj za tieto konkrétne tvoje hriechy, môžeš sa ich jednoducho zbaviť a to tak, že prijmeš to, že Ježiš za tvoje hriechy zomrel (je to vlastne dar, ktorý sa dá buď prijať, alebo odmietnuť). Keď to prijmeš, tvoje hriechy zmiznú spred Božej tváre, lebo cena za ne – čiže smrť- bola už zaplatená smrťou Ježiša Krista. Na to prijatie ti stačí jediná modlitba. Jednoduché, však? Takže tvoj nový život je v tejto chvíli reálne na dosah!

Modli sa napr. takto: „Bože, viem, že som hriešnik a neviem byť šťastný. Prosím, pomôž mi, a odpusť mi moje hriechy. Verím, že tvoj syn, Ježiš Kristus zomrel za moje hriechy a vstal z mŕtvych, aby som mal večný život. Prosím ťa Bože, prevezmi kontrolu nad mojím životom, staň sa mojím osobným Pánom a Spasiteľom, potrebujem ťa. Ďakujem ti, že si ma vypočul a odpustil mi. Amen.“ Pre Boha však nie sú podstatné slová, ale srdce. On vie, ako vážne to s ním myslíš, preto moja rada znie, aby si sa modlil vlastnými slovami a nesnažil sa oklamať Boha, ale povedal mu na rovinu, ako to vidíš a cítiš ty. Boh tvoju úprimnosť odmení.

Takouto modlitbou môžeš všetko začať znova, Boh má pre teba riešenie v každej situácii. Udržuj vzťah s Bohom a bude všetko v poriadku.

Jozef, Poprad, (07. 02. 2007)

Kresťanské spoločenstvo Poprad
Moyzesova 27 (3368/25), 058 01 Poprad (V areáli OSBD za Kauflandom)
IBAN: SK21 7500 0000 0040 0792 9670 BIC: CEKOSKBX
©2023 Kresťanské spoločenstvo Poprad, všetky práva vyhradené.