Božie slovo verzus tvoje pocity

Pozrime sa na tri okolnosti, ktorým každý z nás bude musieť čeliť v určitej fáze svojho života. Na záver každej jednej oblasti som pridala otázky. Odporúčam vám, aby ste sa nad nimi zamysleli a odpovedali úprimne. Ukážu vám, akú veľkú rolu hrajú pocity vo vašich reakciách na životné situácie.

Zmena

Všetko sa mení, okrem Boha, ľudia sa menia, okolnosti, naše telá, túžby, vášne,.. Nemali by sme ale dopustiť, aby nás zmeny rozladili.

Väčšina zmien prebieha bez nášho súhlasu a zapríčinenia, no je na nás, aby sme sa im prispôsobili. Prispôsobenie sa nemení okolnosti, ale pomôže nám zvládnuť nové situácie v pokoji.

Prvá vec, ktorou sa musíme zaoberať sú naše myšlienky, pretože myšlienky priamo ovplyvňujú naše emócie. Keď sa zmenia okolnosti, treba si zachovať chladnú hlavu, pozrieť sa na situáciu bez citového zainteresovania. Potom sa nám podarí emócie ľahšie ukorigovat. Ak sa niečo zmení, na čo nie sme pripravení, je viac než pravdepodobné, že to zasiahne naše emócie.

Sila Božieho slova
Keď stojíme na Božom slove a nepodvolíme sa svojim pocitom, budeme schopní riadiť svoje emócie namiesto toho, aby oni riadili nás. Odporúčam Vám, aby ste nahlas vyhlasovali Božie slovo, aj keď je to opak toho, čo práve cítite. Božie slovo má vnútornú silu zmeniť naše pocity a upokojí  naše rozrušené emócie.

Spýtajte sa sami seba:
Ako reagujem na zmeny?
Reagujem v súlade s Božím slovom alebo sa nechám emotívne uniesť?
Po počiatočnom šoku zo situácie si zachovám chladnú hlavu alebo emocionálne vzplaniem?

Čakanie

Ak nie ste vycvičení v trpezlivosti, potom čakanie môže pre vás predstavovať  tie najhoršie útrapy. So mnou to tak bolo, až kým som pochopila, že moje citové reakcie situáciu neurýchlia.

Všetci chceme byť trpezliví, ale nie všetci sme ochotní rozvíjať svoju trpezlivosť. Byť trpezlivý znamená správať sa pokojne, aj keď sme nedostali  to, čo chceme. A to je ťažké!

Čím viac niečo chceme, tým búrlivejšie reagujú naše emócie, ak to nedostaneme. Zdravý rozum hovorí, že je trochu hlúpe rozčúliť sa pri parkovaní v garáži alebo pri iných obyčajných veciach, ktoré nám nevychádzajú podľa predstáv. Pri formovaní svojej trpezlivosti, by sme nemali premýšľať nad tým, ako ťažké a frustrujúce  to je, ale uvedomiť si, aký pokojní a vyrovnaní  budeme, ak nás čakanie viac nerozhodí. (pozri Ján 1:4).

Spýtajte sa sami seba:
Ako sa  správam, keď musím čakať?
Aké situácie sú pre mňa ťažké?
Ako sa správam, keď pracujem s niekým naozaj pomalým?
Ako reagujem, keď mi niekto obsadí parkovacie miesto, na ktoré som čakala?

Komplikovaní  ľudia

Nikto nie je rád, keď má tráviť čas s komplikovanými ľuďmi. Myslím si, že v dnešnom svete existuje veľa nepríjemných ľudí. Je to spôsobené predovšetkým stresujúcim životom, ktorý vedú. Ľudia sa snažia urobiť príliš veľa za príliš krátky čas a berú si na seba toho viac, ako môžu reálne zvládnuť.

Keď je niekto na mňa hrubý, cítim, ako sa moje emócie zdvihnú a chcú, aby som sa nimi riadila. Vtedy viem, že je potrebné upokojiť sa. Musím si uvedomiť, že človek, ktorý  je hrubý  má pravdepodobne veľa problémov. Možno si ani neuvedomuje, ako jeho správanie vyznieva.

Práca s Duchom Svätým
Viackrát sa ma ľudia pýtali, prečo som reagovala tak hrubo, no ja som si svoju reakciu ani neuvedomila. Mala som len veľa povinností, cítila som sa pod tlakom a tlak som uvoľnila vyšším hlasovým tónom. To však neospravedlňuje moje nevrlé správanie sa voči ľuďom.

Som veľmi vďačná, že poznám Božie slovo. Vždy sa mám na čo postaviť, vie ma utešiť a pomôcť mi. Veľa komplikovaných ľudí ho ale nepozná. Veľmi dlho mi trvalo, kým som sa naučila konať podľa Božieho slova a nevybuchnúť, aj keď sú na mňa ľudia hrubí.

Ak ste v každodennom živote obklopení komplikovanými ľuďmi povzbudzujem vás, aby ste sa za nich modlili. Je to lepšie, ako sa emocionálne neudržať. Naše modlitby vedia otvoriť dvere Bohu, aby mohol na týchto ľuďoch pracovať.

Spýtajte sa sami seba:
Ako reagujem na osoby, ktoré sú neslušné a hrubé?
Reagujem v láske alebo sa k nim správam rovnako ako oni ku mne?
Už som niekedy nechal hrubého človeka, aby zničil môj deň?

Pocity budú prichádzať a odchádzať. Nemôžeme im uniknúť, ale môžeme sa rozhodnúť žiť podľa Božieho slova. Budeme musieť zaprieť samých seba, ale budeme žiť pokojný a radostný život.

Autor: Joyce Meyer
zdroj: joycemeyer.org

Kresťanské spoločenstvo Poprad
Moyzesova 27 (3368/25), 058 01 Poprad (V areáli OSBD za Kauflandom)
IBAN: SK21 7500 0000 0040 0792 9670 BIC: CEKOSKBX
©2023 Kresťanské spoločenstvo Poprad, všetky práva vyhradené.